RSS Feed

Anarşist Kütüphane (Kerem Kamil Koç Kitaplığı) kataloğu yayınlandı

Posted on Tuesday, January 3, 2017 in Atölye, Dayanışma, General, Söyleşi, Sinema, Sunum, Yemek

7a8baf4baaf3fdb983398e29d18ce48cGeçtiğimiz sene kaybettiğimiz yoldaşımız Kerem Kamil Koç anısına oluşturduğumuz Anarşist Kütüphaneyi hayata geçirme amacımız, anarşist harekete dair tüm dillerden anarşist kitap, dergi, broşür video vs. dokümanları toparlamak ve derli toplu bir biçimde ulaşılabilirliğini sağlamaktır. Kütüphane bu yayınların veya dokümanların ulaşılabilirliğini hedeflerken, daha fazla anarşist ve liberter kaynağı bünyesinde toplamayı da hedeflemektedir. O nedenle her türlü kitap, dergi veya doküman desteğine açıktır.

Yerel veya uluslararası anarşist ve anti-otoriter literatürün derlenip toparlandığı bir distro niteliği de taşıyacak olan kütüphanede bugüne kadar yayınlanmış olan kitap, dergi, fanzin, broşür, bildiri ve dvd’lerle birlikte farklı dillerden yayınlara ulaşabilirsiniz. Aradığınız kitaplar için yayınladığımız kataloğu inceleyebilirsiniz.

Distro
Aynı şekilde kütüphanenin bir parçası olan bazı kitap, dergi, broşür, fanzin, rozet, yama, tişört, video, cd, dvd gibi görsel ve işitsel dokümanların satın alınabileceği ve mekanın döngüsü için bir dayanışma vesilesi olan distro da mekanın açık olduğu günler-saatler boyunca işleyişini sürdürecektir.

Kütüphanenin devamlılığı ve mekanla dayanışmak için, bir üyelik sistemi belirledik. 6 ay süre boyunca kütüphaneden yararlanabilmeniz için sizlerden belli bir miktarda bağış bekliyoruz. Üye olduktan sonra, istediğiniz herhangi bir materyali, bir adet olması koşuluyla, kütüphaneden temin edebilirsiniz. Kitap veya diğer materyaller en fazla bir ay boyunca sizde kalabiliyor ve geri teslim ettiğinizde tekrardan istediğiniz materyalleri kütüphaneden temin edebiliyorsunuz. Kitapların ve diğer materyallerin devamlılığı için, alımların bir adet olarak belirledik. Kütüphanenin güncelliğini devam ettirmek için yazılı, görsel ve işitsel materyal bağışlarına da açık olduğumuzu belirtiyoruz.

Okuyucu Rafı
Kütüphanenin bir rafını da mekanın okurlarına ayırdık. Yazdıklarını paylaşmak isteyen okurlar için, bir adet olmak üzere kitaplaştıracağız. Böylece kütüphane ile okurlar arasında daha etken bir bağ kurucağız. Çalışmalarınızı direk Kütüphane’ye getirebilir veyahut e-posta ile bize yollayabilirsiniz.

Bu arada, kütüphaneden faydalanacak arkadaşlara bir kaç hatırlatma ve rica bulunmak istiyoruz. Anlaşıldığı üzere Anarşist Kütüphane ticari amacı olmayan kolektif bir işleyişe sahip. Bu anlamda, kapitalist kitap mağazalarından farklıdır. Kitap ve diğer yayınların daha geniş çevrelere ulaşabilmesi ve kütüphaneden daha fazla insanın faydalanabilmesi için bünyesinde bulunan kitapları olduğu gibi korumak, hatta sizlerden gelen katkılarla daha da genişlemek zorundadır. Bu nedenle alınan kitapların özel kütüphanelere hapsedilmesindense geri getirilmesine özen gösterilmesini rica ediyoruz. Böyle bir perspektifle işleyen bir kütüphaneden yapılacak “kamulaştırma”nın aslında bir kamulaştırmadan ziyade bir özelleştirme olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bu kütüphanenin anarşist mücadele için geleceğe aktarılacak bir miras olduğuna ve onu korumak zorunda olduğumuz, aynı zamanda Kerem’in anısını sevdiklerinin isteği üzerine getirdiğimiz kitaplarıyla yaşatmamız gerektiğine inanıyoruz.

Kitap Kataloğu için >>>
https://goo.gl/83ZE5U

Adres: Bülbül Mah. Turan Cad. No:36A Tarlabaşı-Beyoğlu/İSTANBUL (infial)

https://www.facebook.com/akutuphane/

https://infial.noblogs.org/kutuphane-distro/

Comments are closed for this entry.