RSS Feed

İnfiAl baskını davasında karar çıktı; 10 ay hapis, 5 yıl erteleme

Posted on Wednesday, July 12, 2017 in Dayanışma, General

2015 Ekim ayında, Vahdet Gazetesi’nin “özsavunma atölyelerini” “anarşistler istanbulun göbeğinde iç savaşa hazırlanıyor” başlığıyla hedef göstermesinin ardından “silahlı terör örgütlerine eğitimler verildiği” gerekçesiyle mekana yapılan baskında gözaltına alınanlar hakkında karar çıktı. Gözaltına alınan 3 kişiden 2’si hakkında daha önce kovuşturmaya gerek olmadığına karar verilmiş, bir kişi hakkında da mekanda yapılan arama esnasında bulunan afişlerden ötürü Cumhurbaşkanı ve devlet büyüklerine hakaret ve tehdit suçlamasıyla dava açılmıştı. Açılan dava ve bugün görülen duruşma sonucunda 10 ay hapis cezası kararı çıktı. Karar 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutularak ertelendi.

DİKEN haberi şöyle:

“Vahdet gazetesi, 1 Ekim’de yayınladığı ‘Anarşistlerden iç savaş hazırlığı‘ başlıklı haberinde Taksim’de bulunan İnfiAl’de düzenlenecek bir özsavunma atölyesini işaret ederek, “Eli kanlı PKK ve marjinal sol örgütlere yakınlığı ile bilinen İnfial Atölye adlı grup, olası bir iç savaş için ‘öz savunma teknikleri’ adı altında silahlı ve silahsız dövüş dersleri veriyor” diye yazmıştı.

Bu haberin ardından mekana son üç günde ikinci polis baskını düzenlendi. İki gün önceki baskında yapılan kimlik kontrolleri ve tehditlerin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Vahdet’in haberini ve sosyal medyada yazılanları göz önünde bulunarak arama kararı talep etti.

4’üncü Sulh Ceza Hakimliği de ‘mekanda PKK’ya asker eğitildiği‘ iddiasıyla yapılan arama talebini kabul etti.

Afişler suç delili sayıldı

Bunun üzerine Terörle Mücadele Ekipleri bugün öğle saatlerinde İnfiAl’e bir kez daha baskın düzenledi. Polis baskını sonucu mekan mühürlenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili bir afiş nedeniyle biri avukat üç kişi de gözaltına alındı.”

İlgili metinler:

infiAl’e polis baskını ve gözaltı

infiAl kolektifi’nin açıklaması

Dava konusu afişler:

Comments are closed for this entry.